Защо сондата на iSpacе се разби в Луната
Апаратът се е спускал бързо със скорост от 42 метра в секунда
Японската компания iSpace посочи лазерно навигационно устройство като причина за катастрофата на спускаемия й апарат, който по-рано през месеца се разби на Луната, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Това е вторият неуспешен опит на iSpace за две години да осъществи кацане на лунната повърхност.
Този път спускаемият модул на компанията, "Ризилиънс", се е насочвал към най-северната част на Луната - Морето на студа (Mare Frigoris).
Миналата седмица апаратът "Лунар рикънисънс орбитър" на НАСА предаде снимки от мястото, където са се разбили спускаемият модул "Ризилиънс" и неговият мини роувър.
Представители на iSpace обвиниха за инцидента лазерния далекомер на спускаемия апарат, като казаха, че устройството не се е задействало навреме, за да измери правилно разстоянието на "Ризилиънс" до лунната повърхност.
Апаратът се е спускал бързо със скорост от 42 метра в секунда (150 км/ч), когато е изгубил връзка и се е разбил пет секунди по-късно, посочиха от компанията.
Дефектен софтуер е причинил катастрофата на първия лунен модул на iSpace, който се опита да кацне на естествения спътник на Земята през 2023 г. Както и при втория опит, проблемът е възникнал по време на последната фаза на спускането.
От седемте опита за кацане на Луната, направени от частни компании през последните години, само един може да бъде окачествен като пълен успех - този на модула "Блу гоуст" на Firefly Aerospace през март.
"Блу гоуст" беше изстрелян заедно с "Ризилиънс" през януари от Флорида с ракета на SpaceX.
Освен базираната в Тексас Firefly Aerospace, само пет страни са осъществили успешно кацане на Луната: СССР, САЩ, Китай, Индия и Япония.
САЩ са единствените, изпратили астронавти на лунната повърхност по време на програмата "Аполо" на НАСА преди повече от половин век.
Китай е единственият, който е пращал сонда на обратната страна на Луната.
Въпреки поредицата от неуспехи, iSpacе продължава да работи по третия си опит за кацане на Луната през 2027 г. в сътрудничество с НАСА, както и по четвърта планирана мисия.
Нейният изпълнителен директор и основател Такеши Хакамада посочи, че неуспехите на компанията няма да й попречат да върви напред и че стремежът й е да си възвърне доверието на клиентите.
"Решително предприемаме следващата стъпка към бъдещите си мисии", каза Хакамада.